ЗДО "ПЕРЛИНКА"
Заголовок 1
Поради батькам:
«КОРОНОВІРУС»
Поради батькам:«КОРОНОВІРУС»
Оскількиспалах COVID-19 продовжуєрозвиватися, ВООЗ проводить його порівняння з грипом. Обидвавикликаютьреспіраторнізахворювання, але міжцимидвомавірусами і тим, як вони поширюються, є важливівідмінності. Цемаєважливезначення для прийняттязаходівохорониздоров'ягромадськості для реагування на коженвірус.
Чим схожі COVID-19 і віруси грипу?
По-перше, COVID-19 і віруси грипу мають подібну клінічну картину захворювання. Тобто вони обидва викликають респіраторне захворювання, яке представляє собою широкий спектр захворювань від безсимптомного або легкого до важкого захворювання і смерті.
По-друге, обидвавірусипередаютьсяприконтакті, краплях і фомітах. В результатіті ж заходи громадськоїохорониздоров'я, як гігієна рук і дотриманнядихальногоетикету (кашель в лікотьабо в одноразовусерветку), є важливимидіями, які все можутьпопередитиінфекцію.
Чим відрізняються COVID-19 і віруси грипу?
Швидкість передачі є важливою відмінністю між двома вірусами. Грипмаєбільш короткий середнійінкубаційнийперіод (час відзараження до появисимптомів) і більш короткий послідовнийінтервал (час міжпослідовнимивипадками), ніж у вірусу COVID-19. Послідовнийінтервал для вірусу COVID-19 оцінюється в 5-6 днів, в той час як для вірусугрипупослідовнийінтервал становить 3 дні. Цеозначає, щогрипможепоширюватисяшвидше, ніж COVID19.
Крім того, передача в перші 3-5 днівхворобиабопотенційнопредсимптомна передача - передача вірусу до появисимптомів - є основною причиною передачігрипу.
Діти є важливими факторами передачівірусугрипу в суспільстві. Для вірусу SARS-CoV-2 початковіданіпоказують, щодітистраждаютьменше, ніждорослі, і що частота випадків у віковійгрупі 0-19 роківнизька.
Додатковіпопереднідані, отримані в домашніхгосподарствах в Китаї, показують, щодітизаражаютьсявіддорослих, а не навпаки.
У той час як спектр симптомів для цихдвохвірусіводнаковий, частина з важкимзахворюванням, схоже, відрізняється.
Для COVID-19 дані на сьогоднішній день припускають, що 80% інфекцій є легкими або безсимптомними, 15% є тяжкими інфекціями, які вимагають кисневої терапії, і 5% є критичними випадками, які вимагають штучної вентиляції легень. Ціважкі і критичнівипадкиінфекціїбільшсерйозніші, ніжспостерігається для при грипі.
Найбільш схильні до ризику важкої грипозної інфекції діти, вагітні жінки, люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями і люди з імунодефіцитом. Для COVID-19 поточнідослідження показують, що старший вік і наявнісупутнізахворюванняпідвищуютьризикрозвиткуважкоїінфекції.
Хоча для повної розуміння справжньої смертності від COVID-19 буде потрібно якийсь час, наявні у нас дані показують, що коефіцієнт летальності (число зареєстрованих смертей, поділене на зареєстровані випадки) становить 3-4%, частота смертей від інфекції (число зареєстрованих смертей, поділене на кількість інфекцій) буде нижче. Для сезонного грипулетальністьзазвичайзначнонижча 0,1%. Однаклетальність в значніймірівизначаєтьсявіддоступності та рівнянаданнямедичноїдопомоги.
CDC оприлюднило тимчасові рекомендації для підприємств та роботодавців щодо реагування на COVID-19:
-
Працівникиіз симптомами гострихреспіраторнихзахворюваньмаютьповідомитисвогокерівника та залишатисявдома.
-
Якщо на роботу вийшлалюдина з гостримреспіраторнимзахворюванням, їїслідвідокремитивідіншихпрацівників та негайнонаправитидодому.
-
Варто регулярно проводитиприбирання на робочомумісці: очищатиповерхні, стільниці та дверні ручки відповіднимизасобами для чищення.
-
Працівникимаютьобробляти руки дезінфекційнимиспиртовміснимизасобамиабомити руки з милом не менше 20 секунд.
Як захиститисьвід нового коронавірусу?
Паніка у медіа та соціальних мережах створили підґрунтя для маніпуляцій та поширенняфейків. Багатокомпанійпропонуютьтовари, медичніпрепарати, БАДичинавітьвакцини, щомають вас захиститивід нового вірусу. Протенаразіспецифічноголікування та вакцинивідуханськогокоронавірусу не існує. Не захищаютьвідкоронавірусу 2019-nCoV:
-
Захисні маски. Маски вартоодягати людям, щовжезахворіли, для зниженняризикузараженняінших в закритихприміщеннях. На вулиці маски неефективні. Також маски вдягаютьлікаріпід час операцій.
-
БАДи та гомеопатія. Ефективністьцихпрепаратів не доведена, тому вони не здатнізахиститивід нового коронавірусу.
-
Імуномодулятори. Такілікарськізасобиможепризначитилишелікар.
-
Цибуля, часник, алкоголь та іншізасоби “народноїмедицини”. Не маєжодногонауковогообґрунтуванняефективностіцихзасобів. Алкоголь навпакипригнічуєімунну систему і послаблюєорганізм, ускладнюючипроцесборотьби з вірусом.
Щобзробити себе меншвразливим до вірусівзавждидотримуйтесьрекомендацій:
-
мийте руки;
-
уникайтеблизькихконтактів з хворими;
-
збалансованохарчуйтеся;
-
пийтедостатньорідини;
-
провітрюйте та зволожуйтеприміщення;
-
ведіть здоровий спосібжиття;
-
подбайте про достатнюкількість сну;
-
не споживайтесирихчинедостатньотермічнообробленихпродуктівтваринногопоходження.